Katecan ♥

Nalewka z jeżyn :)

Cześć kochani 🙂

Długo się zbierałam z tym wpisem, bo proces robienia nalewki trwał ok 5 tygodni. Systematycznie robiłam zdjęcia i chciałam uchwycić każdy etap. Jestem bardzo ciekawa czy robicie nalewki i czy macie jakieś swoje sprawdzone przepisy? Nasz  w tym roku został zmodyfikowany, bo nalewki z zeszłego były zbyt słodkie. Chociaż nie wiem, bo byłam w ciąży i nie miałam okazji spróbować.

Mój wkład w robieniu nalewki jest bardzo mały, byłam tylko pomagierem, większość pracy wykonał mój mąż,  ale wszystko mamy zapisane. Całość jest podzielona na 4 etapy.

Potrzebujemy:

2,3 kg jeżyn

1 l spirytusu

1 l wódki

69 dkg cukru

butelki + zestaw, korki, folie.

ETAP I

MACERACJA. Przebrane i umyte owoce jeżyn, przesypujemy do słoja o pojemności 5L. Tak przygotowane owoce zalewamy wcześniej przyrządzonym alkoholem 70%. Takie stężenie uzyskujemy mieszając w proporcji 1:1 spirytusu z wódką. Zostawiamy nalew w ciepłym miejscu na 2 tygodnie.

ETAP II

SYROP. Przygotowany w pierwszym etapie nalew zlewamy do innego słoja, przez gazę. Owoce wsypujemy do miski, następnie warstwami układamy jeżyny z cukrem. Do przygotowania syropu używamy 30dag cukru na 1 kg owoców. Słój z tak przygotowanym nastawem  zakrywamy gazą, tak aby był ciągły dostęp powietrza. Ustawiamy ponownie na 2 tygodnie na parapecie, lub w innym miejscu gdzie będzie słońce.

ETAP III

FUZJA SYROPU Z NALEWEM. Syrop zlewamy do słoja przez sitko wyłożone gazą. Dodajemy do syropu nalew. Mieszamy. Tak przygotowana nalewka w szczelnie zamkniętym słoju, trafia do klaryfikacji na 7 dni. Stawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu.

ETAP IV

BUTELKOWANIE. Nalew po klaryfikacji przelewamy wężykiem do butelek z ciemnego szkła. Zatykamy korkiem i folią do korkowania butelek, dodaliśmy jeszcze nalepki.

Butelki trafiają do piwnicy na 6 miesięcy do leżakowania. 🙂 Myślę, że to fajny dodatek do prezentu choinkowego 🙂

Buziaki

Kasia

nalewka-10nalewka-8nalewka-12nalewka-17nalewka-20nalewka-2nalewka-23nalewka-27nalewka-28nalewka-30nalewka-31nalewka-33nalewka-35nalewka-37nalewka-1

0 Komentarzy

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *